Blog

choroba hashimoto, a operacja plastyczna

Choroba Hashimoto, a operacja plastyczna

Przewlekłe zapalenie tarczycy typu Hashimoto to obecnie jedna z najczęściej diagnozowanych chorób autoimmunologicznych. Na podstawie danych epidemiologicznych, zapadalność na nią ocenia się na ~3,5/ 1000 u kobiet i ~0,8/ 1000 u mężczyzn. Stąd, w czasach kiedy chirurgia plastyczna staje się coraz bardziej dostępna, często Pacjenci pytają o przeciwwskazania i ograniczenia co do wykonywanych procedur. Jedną z wątpliwości słyszanych w gabinetach plastycznych jest kwestia właśnie choroby tarczycy. Czy choroba Hashimoto jest przeciwwskazaniem do operacji plastycznej?

Czym jest choroba Hashimoto?

Choroba Hashimoto, czyli przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy, jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym. Oznacza to, że w wyniku nieprawidłowego pobudzenia układu immunologicznego dochodzi do powstawania przeciwciał przeciwko komórkom własnej tarczycy. Powoduje to przewlekłe niebolesne zapalenie tarczycy. Stan ten powoli (przez lata) niszczy gruczoł i prowadzi do zmniejszenia produkcji hormonów. W diagnostyce tej choroby wykonuje się badanie stężenia hormonów tarczycy- TSH, FT4, FT3 oraz autoprzeciwciał anty- TPO lub anty- Tg.

Choć częstość występowania choroby Hashimoto zwiększa się z wiekiem (zwłaszcza u osób po 60. roku życia), choroba występuje również u osób młodych i dzieci, często u członków rodziny. Częściej występuje również u pacjentów z innymi chorobami autoimmunologicznymi (np. cukrzycą typu 1, celiakią czy reumatoidalnym zapaleniem stawów).

Objawy choroby Hashimoto mogą być bardzo różne, często niespecyficzne i dotyczyć całego organizmu. Należą do nich m.in.: przyrost masy ciała, osłabienie, senność, nietolerancja wysiłku, spowolnienie, marznięcie, nieestetyczne cienie pod oczami, obrzęki, niewyjaśnione nagłe wypadanie włosów oraz pogorszenie kondycji skóry.

badanie tarczycy

Choroba Hashimoto, a operacja plastyczna

Odpowiedź na pytanie- czy choroba Hashimoto jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania operacji plastycznej- nie jest jednoznaczna. Bowiem jest to uzasadnione jedynie w ostrej (niekontrolowanej) fazie choroby. Gdy przeciwciała spadną, a TSH zostanie uregulowane, doświadczony chirurg jest w stanie dobrać zabiegi oraz techniki ich wykonania w taki sposób, aby były bezpieczne i dały zadowalające rezultaty. Pacjenci cierpiący na niedoczynność tarczycy powinny więc rozpocząć przygodę z medycyną estetyczną od wizyty u endokrynologa i unormowania tego zaburzenia.

Nieuregulowane hormony tarczycy, a operacja plastyczna

Nieuregulowane hormony nie są przeszkodą dla samej operacji, ale mogą powodować podwyższone ryzyko wystąpienia problemów związanych ze znieczuleniem ogólnym. Jest to ważne, ponieważ wykorzystuje się je przy większości tego typu zabiegów. Nawet jeżeli pacjent nie ma zdiagnozowanej choroby tarczycy, przed każdym zabiegiem przeprowadzany jest z nim dokładny wywiad medyczny. Ma on na celu zapoznanie się z jego historią choroby oraz oczekiwaniami względem efektów zabiegu. Jest to również okazja dla lekarza, aby wyłapać niespecyficzne objawy chorej tarczycy u pacjenta. Okazuje się, iż duża część chorych nie wie o swoich problemach i dowiaduje się o nich na pierwszej konsultacji z chirurgiem. Jeżeli natomiast pacjent przyjmuje już adekwatne i kontrolowane leczenie z tego powodu- choroba Hashimoto nie stanowi bezwzględnego przeciwwskazania do zabiegu.

Choroba Hashimoto, a operacja plastyczna- co mówią badania naukowe?

Aktualne doniesienia naukowe w kwestii związku między Hashimoto a operacjami plastycznymi podkreślają, że każdy przypadek wymaga indywidualnej i starannej analizy i oceny ryzyka.

W 2022 roku badacze przeanalizowali szeroką gamę zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Włączyli procedury zarówno minimalnie, jak i wysoko inwazyjne. Spośród siedmiu przeanalizowanych przez nich kategorii zabiegów medycyny estetycznej – kwas hialuronowy, toksyna botulinowa, autologiczne osocze bogatopłytkowe, autologiczny przeszczep tłuszczu, nici liftingujące, IPL (Intense Pulse Light) i laseroterapia oraz mezoterapia – tylko dwie, mezoterapia i nici liftingujące, nie są w pełni zalecane. Wniosek ten wynika jednak tylko z tego, iż brak obecnie badań dotyczących potwierdzenia bezpieczeństwa i potencjalnej możliwości wystąpienia większej częstotliwości działań niepożądanych u pacjentów z autoimmunologicznymi chorobami tarczycy.

badania naukowe

Choroba Hashimoto, a operacja plastyczna- podsumowanie

Podjęcie decyzji o operacji plastycznej u pacjentów z chorobą Hashimoto wymaga multidyscyplinarnego podejścia. Współpraca między chirurgiem plastycznym a endokrynologiem jest kluczowa. Pacjenci powinni być świadomi zarówno potencjalnych korzyści, jak i ryzyka związanego z zabiegiem. Warto więc systematycznie badać poziom hormonów tarczycy i nie bagatelizować niespecyficznych objawów. Ważne jest też konsultowanie wszelkich wątpliwości przed operacją plastyczną z doświadczonym chirurgiem plastycznym.